Domácí bělení zubů

Nosiče na bělení zubů

Bělení zubů je výkon, jehož cílem je dosáhnout světlejšího odstínu zubů. Je to chemický proces, kdy aktivní molekuly oxidů uvolňované ze sloučenin peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu pronikají mezi krystaly skloviny, kde se odbarvují usazené pigmenty. Nikdy nelze předem určit, jakého stupně zesvětlení   se bělením dosáhne a jak dlouho to bude trvat. Výsledek je závislý na stupni a příčině zabarvení zubů. U světlejších odstínů zubů může stačit jedno ordinační nebo dva týdny domácího bělení. U komplikovanějších barevných změn je někdy nutná kombinace bělících metod. Výsledky bělení vydrží obvykle několik let. Pro jejich udržení jsou důležité pravidelné návštěvy u dentální hygienistky.

Existují dvě hlavní metody bělení zubů – domácí a ordinační:

Domácí bělení zubů:

U domácího bělení se při první návštěvě sejmou otisky obou čelistí, díky nimž se v laboratoři následně vyrobí správně sedící nosiče z průhledné ohebné folie. Výhodou takto přesně zhotoveného nosiče je menší spotřeba gelu na bělení zubů (na rozdíl od nosičů, které jsou dodávány spolu s některými bělícími přípravky). Při další návštěvě dentální hygienistka pacientovi vyzkouší nosiče v ústech, odevzdá mu bělící gely a předvede mu jejich aplikaci.

Vaším úkolem je nanášet doma gel do nosičů a nosiče přitisknout na zuby. Nosiče s gelem se nosí několik hodin během dne nebo se nasazují na noc. Záleží na druhu a koncentraci gelu. Bělící proces trvá několik dní, v závislosti na původním zabarvení zubů. Během této doby a 3 dny po ukončení, kdy se ustaluje konečný odstín zubů je nutné dodržovat tzv. bílou dietu.

Před každou aplikací bělícího gelu je nutné si důkladně vyčistit zuby kartáčkem a mezizubní prostory mezizubním kartáčkem nebo dentální nití. Je lepší používat spíše méně gelu a pokud přeteče z nosiče, je nutné ho okamžitě odstranit. Jinak hrozí poškození dásně.
A pak vám nebude určitě krásně.

Domácí bělení je pomalejší způsob, jak dosáhnout výsledku. Nevýhodou domácího bělení je časová náročnost a pro některé pacienty i určité nepohodlí při pravidelné aplikaci nosičů. Jako velmi efektivní se nyní ukazuje kombinace ordinačního a domácího bělení zubů, kdy je proces nastartován intenzivním bělením zubů v ordinaci a dokončen domácí péčí.

Cena domácího bělení je 4500 Kč

Kristina Novotná DiS.