Bělení zubů

Nosiče na bělení zubů

Bělení zubů je výkon, jehož cílem je dosáhnout světlejšího odstínu zubů. Je to chemický proces, kdy aktivní molekuly oxidů uvolňované ze sloučenin peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu pronikají mezi krystaly skloviny, kde se odbarvují usazené pigmenty. Nikdy nelze předem určit, jakého stupně zesvětlení   se bělením dosáhne a jak dlouho to bude trvat. Výsledek je závislý na stupni a příčině zabarvení zubů. U světlejších odstínů zubů může stačit jedno ordinační nebo dva týdny domácího bělení. U komplikovanějších barevných změn je někdy nutná kombinace bělících metod. Výsledky bělení vydrží obvykle několik let. Pro jejich udržení jsou důležité pravidelné návštěvy u dentální hygienistky.

Existují dvě hlavní metody bělení zubů – domácí a ordinační:

Domácí bělení zubů:

U domácího bělení se při první návštěvě sejmou otisky obou čelistí, díky nimž se v laboratoři následně vyrobí správně sedící nosiče z průhledné ohebné folie. Výhodou takto přesně zhotoveného nosiče je menší spotřeba gelu na bělení zubů (na rozdíl od nosičů, které jsou dodávány spolu s některými bělícími přípravky). Při další návštěvě dentální hygienistka pacientovi vyzkouší nosiče v ústech, odevzdá mu bělící gely a předvede mu jejich aplikaci.

Vaším úkolem je nanášet doma gel do nosičů a nosiče přitisknout na zuby. Nosiče s gelem se nosí několik hodin během dne nebo se nasazují na noc. Záleží na druhu a koncentraci gelu. Bělící proces trvá několik dní, v závislosti na původním zabarvení zubů. Během této doby a 3 dny po ukončení, kdy se ustaluje konečný odstín zubů je nutné dodržovat tzv. bílou dietu.

Před každou aplikací bělícího gelu je nutné si důkladně vyčistit zuby kartáčkem a mezizubní prostory mezizubním kartáčkem nebo dentální nití. Je lepší používat spíše méně gelu a pokud přeteče z nosiče, je nutné ho okamžitě odstranit. Jinak hrozí poškození dásně.

Domácí bělení je pomalejší způsob, jak dosáhnout výsledku. Nevýhodou domácího bělení je časová náročnost a pro některé pacienty i určité nepohodlí při pravidelné aplikaci nosičů. Jako velmi efektivní se nyní ukazuje kombinace ordinačního a domácího bělení zubů, kdy je proces nastartován intenzivním bělením zubů v ordinaci a dokončen domácí péčí.

Cena domácího bělení je 4500 Kč

Ordinační bělení zubů:

Ordinační bělení zubů je rychlejší, efektivnější a také více žádaná metoda. Výhodou je dosažení výsledku velmi rychle, pacient je při bělení pod odborným dohledem má jistotu správné aplikace bělícího prostředku. Ordinační bělení se provádí v ordinaci a trvá 90 – 120 minut.

Nejprve dentální hygienistka důkladně očistí zuby rotačním kartáčkem a leštící pastou. Poté izoluje dásně ochrannou hmotou, aby nedošlo k jejich poškození. Následuje aplikace bělícího gelu na povrchu zubů. Gel se na zubech ponechá několik minut, poté se opláchne vodou a tento postup se několikrát opakuje. Pro zvýšení účinku bělící látky se používá speciální lampa s modrým světlem. Na závěr se zuby nafloridují.

Cena ordinačního bělení 5800 Kč

Kdy bělení zubů je a není vhodné

Bělení je bezpečné, pokud jsou zuby a dásně zdravé a provádí se pod odborným dohledem. Bělení zubů je nevhodné u těhotných a kojících žen a u dětí. Kontraindikací je i diabetes mellitus a srdeční choroby. O bělení by měl uvažovat pouze pacienti s dobrou ústní hygienou a chrupem bez kazů a zdravým parodontem . Před bělením je důležité provést profesionální čištění zubů.

Důležitá upozornění:

  • Po každém bělení je nutná kvalitní domácí zubní hygiena. Jen tak je možné udržet dosažený odstín co nejdéle.
  • Bělení může způsobit zvýšenou citlivost zubů a podráždění dásní (např. citlivost na horké nebo studené). Stav netrvá déle než 2-3 dny a pak odezní.
  • Po dobu 14 dnů je velmi důležité alespoň 3 dny po bělení dodržovat tzv. bílou dietu, znamená to vyvarovat se kouření, pití kávy, černých čajů, červeného vína a potravinám, které by mohly způsobit zbarvení zubů, např: kečup, sojová omáčka, červená řepa, červená paprika,mrkev, borůvky.
  • Při bělení se nemění barva bílých výplní, korunek či můstků.
  • Vlastní bělící proceduře by měla předcházet konzultace zaměřená na zvolení správné techniky bělení zubů